15. ročník Celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel 15. - 16. júna 2013 – areál Starého depa RENDEZ.
Tak tomu sa povie ukážkovo JEDNIČKOVÁ reprezentácia Rendezu, Bratislavy, Slovenska pre zahraničných i domácich návštevníkov, ktorí si mohli celé dva dni pôžitkársky vychutnávať jedinečnú prechádzku bohatou históriou železníc Slovenska od konca 19. až po 21. storočie. „Mami, oci, deduško,“ ozývalo sa najčastejšie areálom Starého depa, „chcem ísť na parnú mašinku“, ktoré proste magicky priťahovali všetky vekové ročníky návštevníkov, kde ich noblesné tvary, syčiaca para, obrovská sila ťahu na koľajniciach bola pôsobivo prezentovaná početnou ukážkou týchto kráľov koľajiska. Pochúťkou pre oči labužníkov parných mašín je tradičná prehliadka na pomyselnej Točni slávy, kde žiarila novučičko sfunkčnená mazutka 555, 556, 475, 478, 310, 210 či rovnako pôsobivé motorové mašiny SERGEJ, POMARANČ, 478, ROSNIČKY až po nostalgický motorák 131, s ktorým som sa vozil do Vajnor či na Hlavné. Absolútnou jednotkou oboch vzrušujúcich dní na zážitky sú vyhliadkové jazdy v starých vagónoch s drevenými sedadlami ťahané parnými mašinami, kde z Rendezu môžete vidieť malebné pohľadnice prírody do Plaveckého Štvrtku, Leopoldova, Petržalky atď. Je úsmevné sledovať, ako vedia prosiace detské oči vždy úspešne presvedčiť svojich rodičov, najmä však starých rodičov, na ďalšie vyhliadkové jazdy, kde potom vznikajú tie nezabudnuteľné spoločné spomienky, keď sledujú utekajúcu krajinu, parný rušeň dunivo odfukuje a do nádherných čias detstva sa nebadane vracajú tí skôr narodení. Ďalšou overenou lahôdkou sú prehliadky funkčnej Veľkej a Malej vodnej veže, Trubkárne, kde sú stále funkčné stroje s bonusom premietania veľmi zaujímavo natočených filmov so železničnou tematikou, kde plynulo môžete prejsť do sektoru modelových koľajísk s možnosťou nakupovania modelárskeho materiálu. Každému úprimne odporúčam zážitok to nevídaný, ktorým je nočné fotenie parných a motorových mašín, kde prím hrajú svetelné efekty, ktoré vám v okolitej noci priam vyrážajú dych. Ak vás záplava zážitkov mierne unaví, je tu vždy po ruke sektor stánkov s občerstvením, kde vôňu cigánskej, klobások, husaciny či kebabov cítiť naširoko naďaleko celým areálom, navyše s možnosťou vhodne to zapiť osviežujúcim pivkom, vínom, prípadne sladkou kofolou. Aby ste toto pohodové gurmánstvo mohli tráviť v príjemnom prostredí, po živej hudbe tu vždy hrá reprodukovaná hudba plná hitov zlatých to 60-tych rokov 20. storočia.
15 rokov, rok čo rok, je Rendez, Bratislava, Slovensko prezentované domácim i zahraničiu ako štát, ktorý má čo príťažlivé a zaujímavé ponúknuť v širokej palete železničnej histórie Slovenska, keď celý svet podľahol kúzlu parných mašín v 19. a 20. storočí, aby navždy očarení týmto vynálezom ľudskéhRendezská historická železničná gala prehliadka 2013o ducha sa znovu a znovu vracal do čias, keď parné mašiny načas opäť vládnu železničným koľajiskám. Len sa spýtajte ľudí, ktorí majú to šťastie a absolvujú nočnú vyhliadkovú jazdu klasickými starými vagónmi ťahanými parnou mašinkou, na ten nádherný zážitok jazdy plnej hviezd, ktorú si mnohí odložia do zásuvky nezabudnuteľných spomienok.
Kto stojí za týmto 15 ročným organizačným zázrakom, kde poďakovanie „Klobúk dolu“ je príliš malým ocenením ich neskutočne oddretej práce stoviek hodín? Po legende Jirkovi Kubáčkovi 14. a 15. ročník viac ako úspešne organizujú ťahúni z Múzejno-dokumentačného centra ŽSR Ing. Michal TUNEGA, Mgr. Peter KALLO v úzkej spolupráci s obdivuhodnými parťákmi Klubu priateľov historickej železničnej dopravy Bratislavy (+ obyvatelia Rendezu), ktorí tu vo svojom voľnom čase nechávajú obetavo všetok svoj čas a energiu. Na znak úcty k ich dlhoročnej práci pri sfunkčňovaní parných mašín, vagónov atď. ich chcem všetkých predstaviť, aby sa ľudia dozvedeli, komu môžu tiež poďakovať, že areál Starého depa Rendez je železničným historickým klenotom Rendezu – Bratislavy.
S poďakovaním organizátorom za viac ako úspešnú akciu roku pána 2013 si Vás, aj v ich mene, dovolím úprimne pozvať na ďalší 16. ročník do zemi Rendezskej roku pána 2014.
Cyril Sekerka
0 komentárov:
Zverejnenie komentára